انتشار تصاویر یک نوزاد سومالیایی که بدلیل قحطی و گرسنگی در آستانه مرگ بود برای بسیاری از مردم جهان دلخراش بود، اما امروز وی در سلامت کامل بسر می برد.

به گزارش  برنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس گرسنگی و قحطی همچنان زندگی میلیون ها نفر از مردم سومالی بویژه کودکان را تهدید می کند، اما در این بین "منهاج گدی فرح " بیش از سایر کودکان شانس زنده ماند پیدا کرد.


اواخر ماه جولای تصاویری از این نوزاد هفت ماهه منتشر شد که برای هر بیننده ای دلخراش بود.

پس از انتشار این تصاویر این نوزاد بلافاصله به مرکز بهداشتی در کنیا منتقل شد و با گذشت حدود 4 ماه وی از مرگ حتمی نجات یافت و اکنون در سلامت کامل سر می برد، اما همه کودکان سومالی به اندازه "منهاج" خوش شانس نیستند.
 
سومالی همچنان به کمک نیازمند است و برنامه غذای سازمان ملل تنها می تواند 2.2 میلیون نفر از جمعیت 4 میلیونی نیازمند را تحت پوشش قرار دهد.

در این تصویر این نوزاد 7 ماهه بدلیل سوء تغذیه شدید به اندازه یک نوزاد تازه متولد شده وزن داشت.

و حالا با مراقبت های ویژه در مرکز درمانی در کنیا بیش از 8 کیلوگرم وزن دارد.


نوشته شده در شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 0:58 توسط بابا مامان کیانا |
نمايش باکس نظرات
بستن باکس نظرات
 

اصول تغذیه تكمیلی

- حتماً از موادی استفاده شود كه بعدها در سفره خانواده وجود دارد.

- بعد از تغذیه شیرخوار با شیرمادر، غذای كمكی به او داده شود و هرگز قبل و یا در فواصل تغذیه با شیرمادر از غذای كمكی استفاده نشود.

- از یك نوع ماده غذایی ساده شروع شود و كم كم به مخلوطی از چند نوع افزایش یابد.

- از یك قاشق مرباخوری شروع و به تدریج بر مقدار آن اضافه شود( به استثنای زرده تخم مرغ كه به اندازه یك نخود شروع می شود).

- موادغذایی چه از نظر نوع و چه از نظر مقدار، باید به تدریج به غذای شیرخوار اضافه شود.

- بین اضافه كردن موادغذایی مختلف 5 تا 7  روز فاصله باشد تا شیرخوار اول به یك غذا عادت كند، بعد غذای جدیدی به او داده شود. این كار باعث می شود كه اگر ناسازگاری به یك ماده غذایی وجود داشته باشد شناخته شود و دستگاه گوارش شیرخوار نیز فرصت می یابد كه به موادغذایی عادت كند.

- در شروع، غذاها باید نسبتاً رقیق و غلظت آنها كمی بیشتر از شیرمادر باشد و به تدریج بر غلظت آنها افزوده گردد. این كار به یادگرفتن عمل جویدن كمك می كند.

- تنوع در غذاهای كمكی رعایت شود.

- غذاهای سرخ شده به كودك ندهد.

- اگر كودك تمایل داشت بجای سبزیجات میوه های شیرین را شروع كنید. البته بهتر است ترتیب دردادن مواد غذایی رعایت شود، ولیكن به علایق كودك اهمیت دهید.

- هیچ گاه كودك را با غذا تنها نگذارید، چون امكان دارد موجب خفگی او شود.

- به غذای شیرخوار شكر زیاد یا نمك اضافه نكنید، زیرا حساسیت نوزاد به طعم ها با بزرگسالان متفاوت است.

چگونه غذا دادن به كودك را شروع كنیم

بهتراست غذای كودك را با لعاب برنج شروع كنید. مزیت برنج این است كه خیلی كم حساسیت زاست و تقریباً نشاسته خالص است، از این رو معده كودك براحتی آنرا هضم می كند. برای اولین بار، نیم تا یك ساعت پس از شیرخوردن، لعاب برنجی تهیه كنید كه كمی غلیظ تر از شیر مادر باشد و با قاشق مناسب اندازه دهان كودك یك قاشق لعاب برنج به او بدهید. در روزهای بعد به مرور حجم و غلظت این غذا را اضافه كنید و براساس تمایل كودك به او غذا بدهید.

پس از دو هفته غذای دوم یعنی فرنی را شروع كنید. برای تهیه فرنی از شیر پاستوریزه و نشاسته استفاده كنید و غذای دوم فرنی است. از آخر ماه هفتم سوپ را شروع كنید.

باید توجه داشته باشید كه غذای كمكی نوزاد باید، با حجم كم دارای بیشترین انرژی باشد یعنی غذای كودك نباید رقیق باشد، چون حجم معده كودك كم است و باید در كمترین حجم، بیشترین انرژی را داشته باشد. غذای او باید نرم باشد، ولی سعی كنید در مرحله شروع سوپ، فقط سبزیجات كاملاً پخته را با چنگال نرم كنید، چون اگر همیشه غذا له شده باشد كودك در یادگیری جویدن مشكل پیدا می كند. از مواد غذایی استفاده كنید كه بطور معمول در غذای خانواده وجود دارد.

باید غذای كودك را یك بار در روز تهیه كنید و پس از رسیدن به حرارت مناسب و له كردن قطعه های درشت، به كودك بدهید. بقیه غذا را در یخچال نگهداری كنید و در زمان مناسب گرم كرده،  به او بدهید.

نحوه شروع و ادامه غذای كمكی

غذای كمكی با فرنی آرد برنج شروع می شود( حساسیت شیرخوار به برنج كمتر است تا گندم). سپس در هفته دوم می توان حریره بادام را به رژیم غذایی كودك افزود. در دو هفته آخر ماه هفتم می توان سوپ را به رژیم غذایی نوزاد افزود كه این سوپ حاوی گوشت بدون چربی( كه بترتیب اولویت و ارجحیت شامل گوشت گوسفند، مرغ و گوساله می باشد)، برنج و هویج است. سپس هر 3 روز یك بار، یك نوع سبزی به سوپ اضافه گردد؛ مانند جعفری، گشنیز، لوبیا سبز، كدوسبز، كرفس و... . ولی باید توجه داشت كه سبزی در آخرین لحظات پخت سوپ، اضافه شود و اسفناج هم تا یك سالگی به سوپ اضافه نگردد. نباید به سوپ نمك، شكر یا چاشنی افزود. در ماه هشتم زرده تخم مرغ به رژیم غذایی شیرخوار اضافه می شود. ( تا زیر یك سال از مصرف سفیده تخم مرغ توسط كودكان اجتناب شود) . در این زمان كم كم می توان از سبزی های نشاسته ای مثل سیب زمینی، كدو حلوایی و نخود فرنگی نیز در سوپ استفاده كرد( به فاصله هر 3 روز). در دو هفته دوم ماه هشتم، ماست نیز داده می شود. بعلاوه از پوره های سیب زمینی و هویج نیز می توان استفاده كرد. در ماه نهم در هفته اول می توان از حبوبات نیز در سوپ شیرخوار استفاده كرد . مصرف حبوبات از عدس و ماش كه هضم آسان تری دارند، شروع می شود. در مورد لوبیا چیتی و لوبیا قرمز بهتر است از قبل آنها را خیس كرده، پوستشان را جدا نموده و بعد از پختن به سوپ اضافه نمود. اضافه كردن كره یا روغن مایع به سوپ برای شیرخوارانی كه خوب وزن نمی گیرند، توصیه می شود. در دو هفته آخر ماه نهم، آب میوه را نیز می توان شروع كرد( كیوی، توت ها، خربزه، آلبالو و گیلاس به علت ایجاد حساسیت درشیرخوار، تا یك سالگی توصیه نمی شود). در دو هفته اول ماه دهم می توان از خود میوه استفاده نمود( پوست و هسته جدا شده و با پشت قاشق نرم گردد) و در دو هفته دوم ماه دهم، می توان از سبزی های سبز نیز در سوپ استفاده نمود ( هر بار یك نوع سبزی افزوده شود) . توجه نمایید كه میوه ها و سبزی ها جزء غذاهایی هستند كه در اواخر سال اول توصیه می شوند( بعد از دیگر گروه های غذایی)، چرا كه كالری آنها نسبت به دیگر گروه های غذایی كمتر است. در دو ماه دیگر نیز با توجه به اشتهای كودك از انواع سوپ، كته و پوره می توان استفاده نمود.

به خاطر داشته باشید كه در این 6 ماه دوم سال اول، تغذیه با شیرمادر به طور مكرر و برحسب تقاضا و تمایل شیرخوار در تمام شبانه روز وقبل از هر وعده غذای كمكی باید مورد توجه قرار گیرد.

به طور كلی در كودكان زیر یك ساله از دادن غذاهای زیر اجتناب گردد:

شیرگاو- سفیده تخم مرغ- انواع توت ها- كیوی- گیلاس- آلبالو- بادام زمینی- پنیر- شكلات- میگو- فلفل- ادویه- ترشی- نمك- نوشابه های رنگی گازدار- لپه و نخود- عسل- اسفناج- كلم- قهوه و چای- آجیل- سوسیس- ذرت- دانه انگور- دانه كشمش.

عاتکه موسوی- كارشناس تغذیه تبیان

نوشته شده در چهارشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۰ساعت 19:10 توسط بابا مامان کیانا |
نمايش باکس نظرات
بستن باکس نظرات
طافت و زیبایی پوست در سنین اولیه عمر بخصوص دوران نوزادی و کودکی باعث می‌شود تا پوست بچه‌ها را به گل تشبیه کنند. طبیعی است که این پوست حساس در برابر محرک‌های محیطی سریع واکنش نشان می‌دهد. شایع‌ترین مشکلی که نوزادان با آن مواجه می‌شوند، جوش‌ها یا کهیرهای ریزی ‌است که در ناحیه باسن و ران و بر اثر پوشک کردن آنها ایجاد می‌شود. در این حالت، پوست نوزاد قرمز و ملتهب شده و باعث آزار و ناراحتی او و همچنین نگرانی و تشویش مادر می‌گردد. اما اصلاً نگران نباشید. با رعایت برخی نکات بهداشتی و دقت در نوع تغذیه خود و نوزادتان می‌توانید از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

 

التهاب‌هایی که بر اثر پوشک کردن نوزاد ایجاد می‌شود، شامل هر گونه التهاب پوستی در ناحیه‌ای است که پوشک روی بدن نوزاد را می‌پوشاند. این نقاط معمولاً دچار التهاب و قرمزی شده و کمی متورم و گرم است. این التهاب‌ها ممکن است خفیف باشد که شامل نقاط قرمزرنگ و زبر هستند و یا شدید باشند که ممکن است به قسمت شکم و ران نوزاد هم کشیده شود.

التهاب‌های پوستی را بهتر بشناسید

جوش‌ها، کهیرها و التهاب‌هایی که بر اثر پوشک کردن نوزادان ایجاد می‌شوند، معمولاً علائم مشخص دارند.

به طور کلی پوست در ناحیه مورد نظر قرمز، متورم و حساس شده و ممکن است در نقاط باسن، ران‌ها و اندام‌های تناسلی نوزاد مشاهده شود. در این شرایط ممکن است احساس کنید که کودکتان نسبت به قبل ناآرام‌تر شده، بخصوص در زمان تعویض پوشک. معمولاً کودکی که دچار این مشکل شده، زمانی که به آن نواحی دست می‌زنید یا می‌شویید، شروع به گریه می‌کند. این حالت ممکن است به طور متناوب و در هر بار پوشک کردن کودک ایجاد شود ولی ‌در کودکانی که در 15 ماهه اول زندگی‌قرار دارند و به خصوص بین 8 تا 10 ماهگی شایع‌تر است و حدود 7 تا 35 درصد از کودکان در این سنین مبتلا به این التهاب پوستی می‌شوند.

علت پیدایش التهاب‌ها

این نوع التهاب پوستی به دلایل مختلف ممکن است پدید آیند که از شایع‌ترین عوامل می‌توان به این موارد اشاره کرد:

سوزش ناشی از ادرار و مدفوع:

تغذیه کودک:

سوزش ناشی از محصولات جدید پاک‌کننده:

اصطکاک ناشی از پوشک یا کهنه روی ‌بدن نوزاد نیز می‌تواند باعث بروز التهاب و جوش شود.

عفونت باکتریایی یا مخمری:

علاوه بر این، عدم رعایت بهداشت نوزادان توسط مادران و عدم تعویض مرتب پوشک در آنها نیز می‌تواند دلیل بروز این وضعیت باشد.

راه‌های درمانی

بهترین روشی که می‌توان به عنوان درمان این التهابات و جوش‌های پوستی در نوزادان اتخاذ کرد، جلوگیری از مواجهه کودک با عوامل مستعدکننده‌ای است که منجر به تحریک تماسی و عفونت ثانویه پوست می‌گردد.

بهترین کاری که می‌توانید در این خصوص انجام دهید این است که تا جایی که امکان دارد پوست کودک را خشک و تمیز نگه دارید و به طور مکرر پوشک او را تعویض نمایید.

در هر بار تعویض پوشک، محل پوشک را روی پوست کودکتان خوب بشویید. موقع خشک کردن پوست کودک، به آرامی این کار را انجام دهید و پارچه را روی پوست او نکشید.

استفاده از یک روغن یا پماد که یک لایه محافظتی روی پوست ایجاد کند، مانند وازلین یا زینک اکسید، پس از هر بار تعویض پوشک می‌تواند در رفع این التهاب‌ها کمک نماید. پزشکان استفاده از پودر تالک را برای رفع این مشکل مفید نمی‌دانند.

از کرم‌های حاوی استروئید تنها با تجویز پزشک استفاده کنید، چرا که استفاده مکرر از آنها می‌تواند منجر به بروز مشکلات گردد.

پوشک کودک را شل‌تر ببندید و یا از سایز بزرگ‌تری استفاده کنید تا گردش هوا در پاهای کودک راحت‌تر صورت گیرد.

از شستشوی کهنه‌های کودکتان با مواد شوینده معطر خودداری کنید.

در صورتی که کودک روزانه چندین ساعت را در محیط باز مشغول بازی می‌شود، پوشک او را خارج کنید تا بدن او در معرض هوای تازه قرار گیرد. این کار به بهبودی کودک خواهد کرد.

پس از تعویض کودک، حتماً برای جلوگیری از پخش شدن باکتری‌ها و مخمرها به سایر نقاط بدن کودک و سایر بچه‌ها، دست‌هایتان را خوب بشویید.

در صورتی که کودکتان به این مشکل مبتلا شده، اجازه دهید بدون پوشک بخوابد. در این حالت، زیر کودک لایه‌ای مشمایی بیندازید تا از پس دادن ادرار و مدفوع به تشک خودداری شود.

التهاب‌ها و جوش‌های پوستی کودک معمولاً چند روز زمان می‌برد تا بهبود یابند و ممکن است هفته‌ها به طول بینجامد. در صورت ادامه این حالت، باید طبق نظر پزشک او را به یک متخصص پوست نشان داد.

راهکارهایی که برای پیشگیری از بروز این التهاب‌ها و جوش‌های پوستی در کودکان به کار می‌رود دقیقاً همان راه‌هایی است که برای درمان اشاره شد. در واقع با انجام این موارد، هم مانع از بروز این مشکل می‌شوید و هم در صورت بروز مشکل، به بهبودی کمک خواهید کرد.

این نوع التهاب معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک ندارد و با کمی تلاش و مراقبت بیشتر از کودکتان، طی 3 تا 4 روز بهبود می‌یابد.

ولی در صورت تشدید حالت و ملاحظه عفونی‌شدن این التهاب‌ها از قبیل بروز تاول، ایجاد یک لایه زردرنگ روی جوش‌ها، یا زخم‌های سر باز حتماً به پزشک مراجعه کنید.

شاید کودک شما به آنتی‌بیوتیک خوراکی یا موضعی نیاز داشته باشد.

چنانچه کودک شما دچار تب شد و یا پس از چند روز درمان خانگی بهبودی در وضع او حاصل نشد، حتماً با پزشک مشورت کنید، ولی به طور کلی در خصوص این التهاب، نگرانی وجود ندارد.

ندا اظهری

پوشک یا کهنه نوزاد به دلیل مرطوب بودن، محل مناسب رشد باکتری و مخمرهاست. بنابراین این باکتری‌ها در آنجا رشد و نمو کرده و بخصوص در چین‌ها و شکاف‌های پوستی، ایجاد التهاب و جوش پوستی می‌نماید.
مواد شوینده، سفیدکننده یا نرم‌کننده‌هایی که در شستشوی کهنه بچه مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند پوست نازک کودک را تحریک کند. این مواد حساسیت‌زا برخی مواد ضدعفونی‌کننده، پودرها و روغن‌هایی را هم که برای‌ کودکان به کار می‌برند، در بر می‌گیرد.
‌با شروع تغذیه کودک با غذاهای جامد بین سنین 4 تا 12 ماهگی، محتویات مدفوع آنها تغییر کرده و احتمال ایجاد این التهاب‌ها و جوش‌ها بالا می‌رود. با تغییر در رژیم غذایی‌ کودک، تکرار دفع مدفوع نیز بیشتر می‌شود و این هم خود دلیل دیگری است. این واکنش التهابی ‌پوست ممکن است در نتیجه تأثیر ماده غذایی که مادر مصرف کرده و در شیر مادر مخلوط شده نیز ایجاد شود.
در صورتی که دیر به دیر پوشک نوزاد را تعویض کنید و کودک مدت طولانی در مواجهه با ادرار و مدفوع قرار گیرد، این ترشحات باعث سوزش پوست حساس کودک می‌شود. در واقع زمانی که ادرار با باکتری‌های مدفوع نوزاد ترکیب می‌شود، تجزیه شده و تولید آمونیاک می‌کند که خشن بوده و پوست بچه را تحریک‌پذیر می‌کند.

نوشته شده در سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ساعت 23:15 توسط بابا مامان کیانا |
نمايش باکس نظرات
بستن باکس نظرات
 

شاید باورش سخت باشه که بچه ها خیلی زود کتاب خواندن را متوجه می شن و بهش عادت می کنن.تقریبا از چهار ماهگی کتاب در دسترس کیانا بود اما ما از هفت ماهگی برای کیانا کتاب خواندیم الان که نزدیک ۱۱ ماه سن داره خودش میره سراغ کتابها و بعد از دیدن عکسها شروع به ورق زدن میکنه.وقتی عکسهای داخل کتاب را بهش نشان میدیم اون هم همین کار رو می کنه.

الان کیانا دیوار را می گیره و ایستاده حرکت می کنه.دست زدن را از یک ماه پیش شروع کرده.

بهتری بازی که بهش علاقه داره انداختن ملحفه روی سرمون است که وقتی می ریم زیر ملحفه و کمی تاریک می شه خوشحال می شه دوباره میاد بیرون باز دوباره بر میگرده زیر ملحفه.

چون ما تلویزیون زیاد نگاه نمی کنیم کیانا هم به تلویزیون توجهی نمی کنه.اما به کنترل تلویزیون زیاد توجه می کنه.بیشتر از اون به تلفن و موبایل توجه می کنه.الان دو سه هفته ای است که هر جا کلید ببینه میره سراغش و در میاره.حتی چند شب پیش کیانا رفته بود پیش باران کوچولو - دوست ۱۵ ماهه کیانا- از کلید کمد اونها هم نگذشت.چون بابای باران کرد است با کلاه و شال محلی کردی هم از کیانا عکس گرفتیم.خیلی بامزه شد.

 

نوشته شده در سه شنبه سوم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:20 توسط بابا مامان کیانا |
نمايش باکس نظرات
بستن باکس نظرات